Wybierz język:

Historia

W roku 1977 władze miasta podjęły decyzję, aby na cennych przyrodniczo terenach wybudować duży Ogród Botaniczny wchodzący w struktury kompleksu Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. Przygotowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego powierzono znanemu projektantowi krajobrazu, profesorowi Edwardowi Bartmanowi. Głównym założeniem projektu było zachowanie naturalnych zbiorowisk i gatunków roślin.

Ciekawe miejsca w ogrodzie

Ogród dla niewidomych

Ścieżka dydaktyczna dla osób niewidomych i niedowidzących powstała w 1999 roku. Zaprojektowana została przez mgr inż. Karola Dąbrowskiego. Celem jej było umożliwienie poznania bogactwa świata roślin przez osoby niewidome i niedowidzące. Na 300 m poręczy zamontowane zostały metalowe tabliczki w języku Braille’a. Każda tabliczka opisywała roślinę, przy której się znajduje. Zasadzono ponad 100 roślin w gruncie i ponad 50 roślin w donicach.

W 2020 roku dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, zakupione zostały tablice w czarno druku oraz nadrukiem Braille’a w jednym. Dosadzone zostały nowe gatunki roślin zgodnie z przyjętym układem systematycznym Adolfa Englera, łącznie jest 170 taksonów.

Dobór roślin na ścieżce dla niewidomych oparto na następujących kryteriach:
- wysoka odporność roślin na dotyk z wykluczeniem roślin: parzących, niebezpiecznie kłujących, silnie trujących,
- rośliny wyróżniające się: pokrojem, kształtem i powierzchnią liści, owoców, charakterystycznym zapachem,
- rośliny sadzone bezpośrednio do gruntu o ulistnieniu na całym pokroju.

Alpinarium

Alpinarium zbudowane jest z części granitowej i wapiennej. Swoim układem ekologicznym nawiązuje do Ojcowa i Pienin. Do części centralnej alpinarium prowadzi malowniczy wąwóz, nad którym górują 10 m skały wapienne. W tej części znajduje się również wodospad spadający strumieniem do oczka wodnego.

Ogród wabiący owady zapylające

Myślą przewodnią kolekcji było posadzenie roślin, które wabią motyle oraz inne owady zapylające. Wiosną w najwyższej części kolekcji zaczynają kwitnąć lilaki. W sąsiedztwie, białymi kwiatami obsypuje się kalina koralowa. Główną ozdobą w okresie letnim jest Budleja Davida z wiechowatymi kwiatostanami o różowej, fioletowej i białej barwie. Z bylin w ogrodzie motyli należy wymienić jeżówkę, lawendę oraz przegorzany.

Kamienny krąg i piramida szkieletowa

Kamienny krąg powstał z inicjatywy i według projektu bydgoskiego radiestety i geomanty Andrzeja Lamparskiego. Oddany 27 lipca 2001 roku jako dar dla społeczeństwa. Krąg na 16 kamieni na obwodzie, z 17 -tym w środku, ma 14 metrów średnicy i stanowi element parkowego krajobrazu. Współczesny kamienny krąg nawiązuje do średniowiecznych kręgów licznie występujących na Pomorzu i Kaszubach. Przez radiestetów oceniany jest jako miejsce korzystne, promieniujące dużą energią, służące medytacji, wyciszeniu i kontemplacji.

Piramida szkieletowa powstała z inicjatywy i pomysłu Regionalnego Stowarzyszenia Radiestetów „ Zdrowie i Życie” w Bydgoszczy oraz Fundacji „Zdrowie i Życie” której fundatorem, założycielem jest pan Kazimierz Szafranek. Piramida służy do regeneracji sił obronnych organizmów żywych. Jej intensywne działanie roztacza się na otoczenie w promieniu wielu metrów. Szkieletowe piramidy polecamy osobom poszukującym sposobu na oczyszczenie organizmu z negatywnej energii oraz oczekującym uzyskania stanu zrównoważenia.

Kolekcje rodzajowe

Kolekcja klonów azjatyckich

Kolekcja rodzajowa Klonów Azjatyckich ma reprezentatywne miejsce w Ogrodzie Botanicznym. Znajduje się tuż przy głównym ciągu komunikacyjnym. Dzięki bardzo bogatej gamie kolorystycznej wyróżnia się na tle Kolekcji Roślin Iglastych szczególnie jesienią. Oprócz zróżnicowanym kolorom klony azjatyckie posiadają bardzo ciekawe kształty liści oraz teksturę kory. Walory te umożliwiają zdobywanie i doskonalenie umiejętności obserwowania i analizowania zjawisk przyrodniczych oraz kształtowania postaw proekologicznych wśród młodzieży szkolnej i szerokiej grupy społecznej.

W kolekcji znajdują się takie odmiany jak: Klon zielonokory, Klon japoński 'Fairy Light', Klon japoński ‘Green cascade’, Klon palmowy 'Anne Irene’, Klon palmowy ‘Atrolineare’, Klon palmowy ‘Beni komachi’, Klon palmowy ‘Bloodgood’, Klon palmowy ‘Dissectum’, Klon palmowy ‘Katsura’, Klon palmowy ‘Moonfire’, Klon palmowy ‘Osakazuki’, Klon palmowy ‘Orange dream’, Klon palmowy ‘Red emperor’, Klon palmowy ‘Ukigumo’, Klon Shirasawy ‘Autumn moon’, Klon Shirasawy ‘Jordan’.

Kolekcja magnolii

Kolekcja rodzajowa Magnolii jest usytuowana na arboretum, a dzięki atrakcyjnej gamie kolorystycznej przyciąga do siebie spacerowiczów z głównej alejki. Oprócz egzotycznym kolorom magnolie posiadają zróżnicowane kształty kwiatów. Walory te umożliwiają zdobywanie i doskonalenie umiejętności obserwowania i analizowania zjawisk przyrodniczych.

W kolekcji znajdują się takie odmiany jak: Magnolia acuminata 'Blue Opal'; Magnolia brooklynensis 'Black Beauty', 'Elizabeth', ‘Judy zuk’, ‘Yellow bird’; Magnolia campbelli ‘Lanarth’; Magnolia soulangeana; Magnolia stellata ‘Royal star’; Magnolia tripetala; Magnolia ‘Black tulip’, ‘Brixton belle’, ‘Burgundy star’, ‘Cleopatra’, ‘Daybreak’, ‘March till frost’, ‘Red heart’, ‘White mistery’, ‘Honey tulip’, ‘Sunset swirl’

Kolekcja brzóz

Kolekcja brzóz powstała u podnóży istniejącego lasku brzozowego na wyniesieniu w Dolinie Strugi Myślęcińskiej. Wzbogaca lasek gatunkami drzewiastymi brzóz z różnych kontynentów, różniącymi się od siebie głównie pokrojem i kształtem liści.

Odmiany jakie można spotkać w kolekcji: Brzoza cukrowa, Brzoza zółta, Brzoza wiśniowa, Brzoza Maksymowicza, Brzoza pożyteczna, Brzoza brodawkowata: ‘Youngii’, ‘Crispa’, ,,Magical Globe’.

Kolekcja różaneczników

Kolekcja sosen i różaneczników została założona w 2002r., znajduje się w zachodniej części Ogrodu Botanicznego. Wzorowana była na niektórych lasach azjatyckich, w których trzon tworzą przedstawiciele tych dwóch gatunków. Sosny pokazano w grupach tak, aby podkreślić ich charakterystyczne cechy. Różnią się między sobą pokrojem, liczbą igieł w pęczku, ich długością, wybarwieniem oraz kształtem i długością szyszek.

Sosny, które wyróżniają się w kolekcji: sosna oścista, limba, czarna, kłująca, syberyjska, żółta.
Między sosnami w osłoniętej przed wiatrami części posadzono różanecznik katawbijski o dużych fioletowo-liliowych kwiatach.
W 2024r. wzbogacono kolekcję o 60 szt. różaneczników w odmianach: Różanecznik 'Devin', Bouzov, Bohlkens Lupinenberg’, George Sand’, Hostyn, Kokorin, Lipnice, Pernilla, Calsap, Kali, Karibia, Schneewittchen.